Zabezpečenie pitného režimu na pracovisku je prejavom starostlivého prístupu k zamestnancom, ale tiež zákonnou povinnosťou každého zamestnávateľa. Táto téma je súčasťou širšej oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (pitný režim zamestnávateľ BOZP), pričom sa týka všetkých typov pracovísk – od kancelárií, cez sklady, výrobné haly až po stavby.
Pitný režim na pracovisku - zákon
Pitný režim pre zamestnancov je zamestnávateľ povinný zabezpečovať podľa § 152 Zákonníka práce (Zákon č. 311/2001 Z. z.). Znamená to, že každý zamestnanec má mať prístup k zdravotne nezávadnej pitnej vode počas celej pracovnej zmeny. Pokiaľ zamestnanci pracujú v prostredí so zvýšenou teplotou (nad 28 °C), zamestnávateľ je povinný zabezpečiť tzv. ochranné nápoje, ktoré pomáhajú nahradiť straty tekutín a minerálov, spôsobené potením.
Pitný režim zamestnancov a ochranné nápoje rieši zamestnávateľ najmä v prípadoch, kde sú náročnejšie pracovné podmienky:
- V mimoriadne horúcom prostredí, napr. na výrobných linkách, v strojárenskom priemysle alebo v kuchyni
- Práce na slnku – na stavbách, na cestách alebo v poľnohospodárstve
- V extrémnom chlade, napr. v mraziarňach
Pitný režim na pracovisku smernica definuje aj ako ochranný nápoj, ktorý nesmie obsahovať kofeín ani alkohol a má byť mierne mineralizovaný. V prípade tzv. ochranných nápojov teda ide napr. o iontové roztoky, ktoré dopĺňajú elektrolyty.
Pitný režim - kalkulačka
Koľko tekutín teda treba zabezpečiť na zamestnanca? Odporúčané množstvo tekutín závisí od náročnosti práce a podmienok prostredia. Pri bežnej kancelárskej práci je to približne 70 – 100 ml vody na každú hodinu. V prípade fyzicky náročnej práce, najmä pri vyšších teplotách, môže byť potrebný až 1 liter vody za hodinu. Na výpočet individuálnej potreby je možné využiť kalkulačku pitného režimu, ktorá vyráta vhodné množstvo tekutín v závislosti od hmotnosti človeka. U zdravého dospelého človeka je to však cca 2,5 l denne, v čase extrémnych horúčav až 5 l denne.
Ako zabezpečiť pitný režim na pracovisku?
Pitný režim na pracovisku zákon definuje jednoznačne – voda musí byť hygienicky nezávadná a bezpečná. Ideálna je filtrovaná alebo čistená voda, najmä v starších budovách, kde kvalita vody z vodovodu nemusí byť optimálna.
Vhodné riešenie predstavujú moderné výdajníky vody a automaty na vodu, ktoré zabezpečujú nepretržitý prístup k čistej a čerstvej vode. Výhodou je možnosť výberu z chladenej, izbovej či horúcej vody – podľa potreby zamestnanca. Ide o ideálne riešenie a nízko nákladový pitný režim aj pre väčšie firmy. A prečo je toto riešenie pre zamestnávateľa dlhodobo ekonomicky výhodnejšie? Ak nedokáže zabezpečiť prístup k pitnej vode, alternatívou je pravidelný príspevok zamestnávateľa na pitný režim, ktorý v konečnom dôsledku určite bude stáť viac.
Pozrite si našu ponuku výdajníkov vody
Aké sú výhody týchto výdajníkov?
- Sú vhodné do náročných podmienok
- Dokážu poskytnúť vysoké objemy vody
- Bez potreby barelov
- Dokážu nepretržite 24/7 vydávať studenú, teplú alebo izbovú vodu
- Jednoduché ovládanie a údržba
- Dlhodobé riešenie pitného režimu za nízke náklady
Pre menšie firmy môžu byť alternatívou filtračné zariadenia, ako sú napríklad filtračné zariadenia s aktívnym uhlím, či reverznou osmózou. Väčšie prevádzky zas môžu zvážiť centrálne filtračné systémy.
Pitný režim na pracovisku nie je len otázkou zákona. Dostatok tekutín totiž priamo ovplyvňuje aj výkonnosť, sústredenie, či zdravie zamestnancov. Z pohľadu zamestnávateľa teda ide o investíciu, ktorá môže znížiť absencie z dôvodu choroby, ale tiež zvýši spokojnosť zamestnancov na pracovisku.